Academia Electronica

Academia Electronica (od 2008 Academia Electronica-Instytut Filozofii UJ, a od 2023 Wirtualna Część Uniwersytetu Jagiellońskiego [VR UJ]) to ważne dla mnie miejsce, które powołałem do istnienia w 2007, z którym związałem się ze względu na wyznawane poglądy filozoficzne dotyczące rzeczywistości wirtualnej, traktowanej jako rodzaj rzeczywistości człowieka powstałej na gruncie technologii. W Second Life prowadzę zajęcia dydaktyczne, uczestniczę we wspólnie organizowanym życiu akademickim, oraz mam od lat bliskich znajomych, wśród których są i tacy, z którymi nigdy nie spotkałem się w świecie fizycznym, choć prowadziłem z nimi niejednokrotnie ważne, osobiste rozmowy. Część z tych osób ma zasadniczy wpływ na istnienie i działanie Academii, szczególnie Neutrinka Lisle i Dex Euromat, ale w historii  Academii było takich osób o wiele więcej, przez co w sposób oczywisty można stwierdzić, że Academia Electronica rozwijała się i istnieje dzięki zaangażowaniu polskiej społeczności Second Life, stając się przy tym otwartym, wspólnym miejscem – wirtualnym uniwersytetem. Podstawą działalności akademickiej była akceptacja Academii przez Instytut Filozofii a następnie Wydział Filozoficzny UJ, które wspierały jej istnienie. W 2021 Academia Electronica poszerzyła swoją działalność o wirtualny świat AltspaceVR, a następnie przeniosła się do świata wirtualnego Spatial. W 2008, w Second Life przeprowadziłem pierwszy oficjalny, zdalny kurs akademicki Środowisko elektroniczne jako rzeczywistość człowieka, odbyły, w także przeprowadziłem w 2020 przy pomocy Oculusa w AlstSpaceVR.

Rozwijające się życie akademickie obejmuje kursy (od 2008), udział i przeprowadzanie konferencji, wykłady prowadzone przez naukowców z różnych ośrodków akademickich w Polsce w ramach cyklu wykładów Od Studentki/a do Profesorki/a oraz wykłady wygłaszane przez gości zagranicznych w ramach cyklu Science Beyond BordersThe Global Electronic Academy. Przeprowadzono tu pierwsze w Polsce, w otwartej Sieci, obrony: doktoratu (2012), magisterium (2012) i egzamin licencjacki (2015). Od 2016 do 2020 bot przeprowadza egzaminy testowe, co było pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem na świecie, jak również prowadzona jest działalność wystawiennicza w galeriach sztuki, czasami także toczy się nocne życie polegające na uczestnictwie w koncertach muzycznych. Tu także miało miejsce pierwsze w Polsce wystąpienie konferencyjne z wykorzystaniem Oculusa (2020).

Academia Electronica nazwana została laboratorium humanistyki, gdyż jest nieustającym doświadczeniem dotyczącym zjawisk powstających w wyniku zapośredniczenia człowieka do alternatywnej, elektronicznej rzeczywistości. Jestem przekonany, że pojęcia takie, jak: rzeczywistość, elektroniczny byt,  materia elektroniczna, immersja, teleobecność lub telematyczność, wymagają akademickiego, filozoficznego wglądu i analizy, co łączy się z przenoszeniem szeregu aktywności człowieka, w tym uniwersyteckiej, do Sieci.